Rodzaje systemów zasilania

Awarie zasilania mogą być skutkiem m.in. rosnącego obciążenia sieci elektroenergetycznej, nieustannym zwiększaniem się liczby odbiorników o nieliniowym poborze energii (np. komputery, przetwornice napięcia, oświetlenie energooszczędne), uszkodzeń linii przesyłowych i urządzeń sieci elektroenergetycznej, czy też zjawisk losowych typu burza itp.  Zakłócenia zasilania sieci elektroenergetycznej mogą być krótkotrwałe lub długotrwałe.
Prawdopodobieństwo wystąpienia poważnej długotrwałej awarii jest w dzisiejszych w czasach relatywnie duże. Współczesna gospodarka produkcyjna i usługowa, ośrodki przetwarzania danych, urzędy i instytucje publiczne a nawet użytkownicy prywatni nie mogą obejść się bez systemów zasilania awaryjnego. Ochrona przed awariami zasilania gwarantuje bezpieczeństwo mienia, danych a nawet życia. 
 
Systemy zasilania awaryjnego
indywidualne zasilacze UPS – przeznaczone dla pojedynczych odbiorników energii,

centralne zasilacze UPS - przeznaczone dla zabezpieczenia np. całych budynków, 

agregaty prądotwórcze – stosowane w przypadku długich przerw zasilania, przeznaczone dla odbiorników tolerujących chwilowe zaniki napięcia,

układ UPS/agregat – wyposażone w akumulatory, źródło mocy (agregat, ogniwo paliwowe…) oraz automatykę w celu zapewnienia bezprzerwowego zasilania urządzeń elektrycznych,

układy specjalizowane – dedykowane rozwiązania m.in. dla elektrowni, elektrociepłowni czy stacji elektroenergetycznych, w przypadku których skutki awarii zasilania mogą dotknąć bardzo dużą grupę odbiorców. Indywidualny projekt systemu zasilania ma za zadanie zapewnienie bezprzerwowego zasilania procesów technologicznych, do momentu ponownego pojawienia się napięcia w sieci.
Sytemy autonomiczne (off-grid)
offgridAutonomiczne systemy zasilania nie wymagają przyłączenia do sieci energetycznej. Znajdują one zastosowanie tam, gdzie nie opłaca się budować lub nie sięga publiczna sieć energetyczna oraz jako alternatywny układ zasilania. Darmowym źródłem ich energii jest Słońce i wiatr. Energia elektryczna wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne lub turbiny wiatrowe, wykorzystywana jest do pokrycia bieżącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Kiedy źródła energii odnawialnej produkują więcej energii niż pobierają w danej chwili odbiorniki, nadwyżki energii magazynowane są w akumulatorach lub w postaci wodoru. Wodór może zostać wykorzystany do zasilania ogniwa paliwowego, w celu produkcji energii elektrycznej dokładnie w momencie, kiedy wystąpi jej niedobór u użytkownika (np. w przypadku niskiego nasłonecznienia lub gdy nie wieje wiatr).
Systemy przyłączone do sieci (on-grid)
Systemy przyłączone do sieci (on-grid), podobnie jak systemy autonomiczne (off-grid), wykorzystują źródła energii odnawialnej do wytwarzania energii elektrycznej. Systemy te posiadają wbudowane inwertery sieciowe, które umożliwiają oddawanie nadwyżek energii do sieci elektroenergetycznej. Użytkownicy dzięki temu mają możliwość zmniejszenia swoich rachunków za energię elektryczną oraz uzyskania dodatkowego dochodu ze sprzedaży energii wyprodukowanej przez swoją mini elektrownię. Rozwiązanie to nie wymaga użycia akumulatorów, a zatem koszty instalacji są niższe, a czas zwrotu inwestycji krótszy.
Systemy hybrydowe
Systemy hybrydowe wykorzystujące odnawialne źródła energii, są to jednostki wytwarzające energię elektryczną lub też dodatkowo ciepło. Znajdują zastosowanie głównie w rejonach odległych lub w przypadkach gdy napotykane są trudności w transporcie paliwa dla konwencjonalnych generatorów. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest generacja energii użytecznej dla człowieka z enegii słonecznej i wietrznej. Z uwagi na niestabilność tych źródeł energetycznych w czasie, koniecznym jest stosowanie zasobników energii, które są w stanie magazynować nadwyżki generowanej energii. Tylko w ten sposób można osiągnąć pełną dyspozycyjność elektrowni hybrydowych. Systemy hybrydowe są wyposażone w moduły sterowania, które umożliwiają optymalne wykorzystywanie wszystkich odnawialnych źródeł energii.

Do zasobników energii stosowanych w energetyce zawodowej zaliczamy:
• akumulatory,
ogniwa paliwowe zasilane wodorem,
• elektrownie szczytowo-pompowe,
• superkondensatory,
• kinetyczne zasobniki energii,
• pneumatyczne zasobniki energii.

Coraz popularniejsze stają się systemy hybrydowe składające się z elektrowni słoneczno-wiatrowej i układu elektrolizer-ogniwo paliwowe, będącego jednocześnie dodatkowym źródłem energii odnawialnej oraz zasobnikiem energii. Zastosowanie ogniwa paliwowego zapewnia bezpieczeństwo zasilania i uniezależnia od warunków zewnętrznych, których losowy charakter sprawia, że użytkownik nie ma na nie żadnego wpływu.